Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Ägg 17277130



*

nr 1727 7130


Ägg

Keramik, Danmark. Bredd: 11 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 september 2025
kl 20:42:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/9 18:49:21 1      100 kr
29/9 20:30:11 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Ägget
Ägget lanserades 1958 och formgavs av Arne Jacobsen för lobbyn på SAS Royal Hotel i Köpenhamn. Till Ägget finns en fotpall. Fanns även som soffa på hotellet. Producerad av Fritz Hansen, Danmark.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt europa keramik norden skandinavien skandinavisk ägg
  • 7009 Skrin
    Intarsia. Längd: 35 cm, djup: 20 cm, höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:47
  • 6770 Spegellampett
    Gustaviansk stil. Förgylld, två ljushållare. Höjd:..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:39
  • 6630 Spegellampett
    Vitmetall. Höjd: 33 cm, diameter: 21 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:23




Ladda ner broschyr